Efter två intensiva tävlingsdagar i Marseille är resultatet för Bocuse d'Or Europe klart. Team Sweden med kandidat Ludwig Tjörnemo i spetsen placerade sig på fjärde plats och är därmed klara för världsfinalen. På första plats hamnade Danmark, följt av Norge på andra plats och Italien på tredje.
Den 15 och 16 mars har några av de främsta tävlingskockarna från 20 europeiska länder gjort upp tio platser i världsfinalen i Bocuse d'Or, som går av stapeln i Frankrike 2027. Team Sweden, som leddes av Ludwig Tjörnemo och commis Emilia Björklund, tävlade under söndagen men fick vänta ytterligare en dag innan resultatet tillkännagavs. Till sist stod det klart att laget kvalificerat sig vidare och därmed har chans att vinna världens mest prestigefyllda kocktävling. Och inte bara det – Sverige kammade dessutom hem specialpriset Bästa Faträtt.
– Att vi ska tävla i världsfinalen i Lyon känns fantastiskt! Bocuse d'Or är en av världens tuffaste tävlingar och konkurrensen är stenhård. Vi har trott på vårt upplägg och på vårt lagarbete hela vägen och det är vad som har tagit oss hit, säger Ludwig Tjörnemo.

Europatävlingen bestod av två moment: en fatservering och en tallriksuppgift. Sveriges rätter innehöll bland annat rödknot med med inslag av bouillabaisse, confiterad bläckfisk med tomat- och apelsinkryddad mousseline, fläskfilé med svensk femkrydda, och bläckfisk- och ärtragu med kålrabbi, dragonkräm, tomat- och chiligel.
Världsfinalen i Bocuse d'Or arrangeras i Lyon i januari 2027.