A43 får två nya filialer. A43 får två nya filialer.

A43 expanderar – öppnar två nya caféer

Johanna Lagerkranser, Skribent SE, Thatsup Johanna Lagerkranser, Skribent SE, Thatsup
Johanna Lagerkranser

Älskar du kaffe? Då kan du glädja dig över att den prisbelönta kaffebaren A43 får två nya filialer i vår. Tanken är att varje enhet ska vara en oas i sig, ge en unik upplevelse och ha sin egen miljö. 

Sedan A43 öppnade på Avenyn har kaffebaren blivit en oas för stadens kaffeentusiaster. Nu tar de steget och öppnar filialer på två nya adresser, en på NK och en på Gamlestads Fabriker. På NK ska hantverk och service möta nya nivåer i en ombonad och behaglig miljö, medan Gamlestads Fabriker blir kedjans kondiscafé där all bakning sker och där man även ska ha kaffeprovningar och kurser. Originalet på Avenyn behåller samma populära koncept som tidigare.

– Avenyn fortsätter vara vårt flaggskepp, en oas med en skön vibe och känslan av ditt andra vardagsrum, samtidigt som baristorna jobbar med kunskap och precision för att leverera i varje kopp. Här finns även en stor uteservering på sommaren för att njuta av solig frukost och härlig sommarhäng, berättar ägaren Aldrin Doudchitzky.

A43 öppnar på Gamlestads Fabriker den 18 april och på våning 2 i NK den 19 april.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.