Atalante: samtal om gemenskap och ansvar

Atalante: samtal om gemenskap och ansvar

Människan lever och blir till genom möten med andra. Byråkratin, marknaden och vetenskapen försöker göra den gripbara världen förståelig, men missar ofta de existentiella frågorna. Konst och religion förenas av viljan att uttrycka och förmedla tankar om det ogripbara. Betyder det att man måste bli religiös eller konstnär? Vad gör att en människa känner sig hemma i sitt liv?

Det fjärde och sista tillfället i Atalantes serie kring temana dödlighet, mening, gemenskap och ansvar går under namnet Att leva som människa. Att leva som människa innebär att vara utsatt, beroende av andra. Människan har inte bara rättigheter, vi har också ett ansvar inför varandras sårbarhet. Vad innebär det? Under kvällen samtalar Mauritz Tistelö, poet och dramatiker, dansarna Birgitta Stålnert och Ola Stinnerbom, Erika Alm, idéhistoriker samt läkaren Johan von Schreeb. Koreografen Eva Ingemarsson visar utdrag ur danssolot Depurazione till Fredrik Hagstedt musik.

Ett samarbete mellan Atalante, Världskulturmuseet och Göteborgs universitet. Klockan 19 på Atalante. Fri entré.


Foto: Atalante

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.