Eros Ramazzotti kommer till Göteborg 2026. Foto: Press Eros Ramazzotti kommer till Göteborg 2026. Foto: Press

Eros Ramazzotti spelar i Scandinavium

Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup
Emmi Anderberg

Den italienska världsstjärnan återvänder till Göteborg. Den 8 mars 2026 står Eros Ramazzotti på Scandinaviums scen – för första gången sedan 1998. 

Eros Ramazzottis konsert i Göteborg blir en exklusiv Sverigekonsert under turnén som går under namnet Una Storia Importante – en konsert som kommer att vara fylld med tidlösa hits. Biljetterna släpps den 17 april klockan 10.

– Det är med stor glädje vi välkomnar Eros Ramazzotti tillbaka till Scandinavium, 26 år efter att han senast stod på just den här scenen inför tusentals jublande fans. Nu får Göteborg äntligen chansen att uppleva honom live igen, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event. 

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.