Bild: Avatared. Foto: Johan Roman Bild: Avatared. Foto: Johan Roman

Performance- och dansveckan på Röda Sten Konsthall

Nu bjuder Röda Sten Konsthall in till Performance- och dansveckan 2025, med invigning på tisdag 14 januari klockan 17–18.

Det blir nästan en hel vecka dans och performance när Röda Sten Konsthall återigen bjuder in till Performance- och dansveckan.

Tisdag och onsdag, 14–15 januari

Nr 9 – Nr 13 Off The Wall serie av Olof Persson och David Sabel
Off The Wall series är ett samarbete mellan konstnärerna Olof Persson och David Sabel om relationen mellan normativ funktion och den offentliga blicken, uttryckt i installationer, performance och ljudkonst. Samarbetet startade 2015. Serien ger associationer av drömtillstånd, integritetskrävande socialt samspel, anonyma kontorslandskap och efter-industriell administration.
Invigning kl 17, performance börjar kl 18.

Torsdag och fredag, 16–17 januari

And Yet av Wee, Francesco Scavetta och Henrik Olsson
And Yet är en strukturerad och improviserad performance skapad av Francesco Scavetta. Med sig har han åtta dansare från åtta länder och livemusik av Henrik Olsson. And Yet är producerad av Vitlycke Centre for Performing Arts.

Lördag 18 januari

Kokonger av Gun Lund och 3:e Våningen
Kokonger är en konstnärlig installation, skapad 2004 specifikt för Katedralen på Röda Sten Konsthall. Det är en installation som periodvis befolkas av levande koreograferade kroppar i en till synes enorm rymd. Dessemellan är det en stillsam poetisk upplevelse med långa kostymer hängande i luftrummet, kompletterat av salthögar som representerar ett mer jordnära perspektiv.
Liveframträdanden i installationen: kl 13.30 och 15.30

Föreläsning och Presentation om dans
Reproduktionen av dans inom samtidskonsten
föreläsning av Josefine Wikström
kl. 14–15

Söndag 19 januari

Kokonger av Gun Lund och 3:e Våningen
Liveframträdanden i installationen: kl 13.30 och 15.30

Avatared av Aloun Marchal
I dansshowen Avatared känns festival- och klubbkänslan igen, förutom när det gäller en lite oroande och på samma gång befriande detalj: DJ:n dansar. Tre professionella dansare har tagit över och blivit DJ:ns avatarer.
Start: kl 17.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.