Robin Ahlqvist Robin Ahlqvist

Såsom i en spegel: Dansaren Anna-Greta Himmer speglar Thuy-Han Nguyen-Chi, Dalena Tran och Andrew Yong Hoon Lee

Såsom i en spegel är en serie visningar där en konstnär speglar en annan konstnärs verk. Varje tillfälle innebär ett nytt möte mellan en inbjuden poet, musiker, dansare, eller en annan konstnärlig praktik, som genom det egna skapandet speglar konstverk i biennalutställningen a hand that is all our hands combined.

Fredagen 21 november har vi bjudit in Anna-Greta Himmer. Hon har valt att spegla There's enough light to drown in but never enough to enter the bones av Thuy-Han Nguyen-Chi, Dalena Tran och Andrew Yong Hoon Lee.

Programmet är en del av Röda Sten Konsthalls programserie Konstfredag. Passa även på att ta en AW och spela brädspel i Restaurang Röda Sten.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.

  • Göteborg
  • Artiklar
  • Dans
  • Såsom i en spegel: Dansaren Anna-Greta Himmer speglar Thuy-Han Nguyen-Chi, Dalena Tran och Andrew Yong Hoon Lee