Den andra sanningen – specialvisning med besök av Ebbot Lundberg

Den andra sanningen – specialvisning med besök av Ebbot Lundberg

I samband med filmvisningen av Den andra sanningen torsdagen den 8 maj på Göta blir det musik med Ebbot Lundberg, följt av en kort frågestund med regissören Thomas Nordanstad. Samtalet leds av Camilla Larsson.

18.00 Kvällen startar
20.30 Kvällen slut

Om filmen Den andra sanningen

Den andra sanningen är en film om att resa bort för att hitta hem. Den lovande pianisten Adam står inför sitt genombrott när hans adoptivmamma plötsligt avlider. Skakad av sorg börjar han söka svar på ouppklarade frågor i sitt förflutna. Vem är egentligen hans biologiska pappa, mannen som försvann efter att ha lämnat honom utanför ett barnhem i Thailand? Jakten på sanningen leder Adam bort från konsertsalarna och ut på en resa som kan komma att förändra allt.

Se Torkel Petersson och stjärnskottet Adam Dahlström (Halva Malmö består av killar som har dumpat mig) i ett känslosamt drama om en ung man som reser till andra sidan jorden för att få svar på frågorna han aldrig vågat ställa.

Thomas Nordanstads film “Den andra sanningen” är baserad på hans egen historia som adopterad, omgjord till en allegori om en undrande tystnad och ett sökande som alla adopterade upplever. Tranströmers dikt inleder filmen: “Två sanningar närmar sig varann. En kommer inifrån, en kommer utifrån och där de möts har man en chans att få se sig själv."

Det är också en film om en musiker, en pianist, som försöker hitta rätt, om en krigsdesertör och om en resa bland bergen i “den gyllene triangeln” i norra Thailand. Med musik av Schubert, CM von Hausswolff, Sigur Rós, Jónsi, Avo Pärt och Ebbot Lundberg får betraktaren följa Adams sökande efter den far som en gång lämnade honom på trappan till ett barnhem i Chiang Mai.

Det är “slow cinema”. Regissören är ute efter vad som sägs och vad som uppstår i det som inte sägs, när ord och förklaringar uteblir. Den thailändska delen är inspelad i den så kallade “gyllene triangeln”, där Burma, Laos och Thailand möts, ett område där gränser och geografi än i dag är oklara. Regissörens egen erfarenhet, som många adopterade känner, är att svaren aldrig riktigt kommer, även om förklaringar finns. Men att det i själva sökandet finns mycket att upptäcka.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.