Recension av Bryggeriet – av Elin G.
Totalt oacceptabel upplevelse!
Fick vänta orimligt länge på maten – över en timme – och dessutom kom min dotters mat in sist av alla, långt efter att vi andra hade fått vår. När jag påtalade detta vid betalning och ifrågasatte varför servicen varit så usel och om det var rimligt att betala fullt pris för detta, blev jag bemött med aggressivitet. Servitrisen började SKRIKA åt mig inför andra gäster och anklagade mig för att ha varit otrevlig – fullständigt ogrundat och extremt oprofessionellt!
Dessutom fick jag höra att om man vill ha mat inom 30 minuter så ska man gå till McDonald's, för här har de bara EN servitris som ska sköta 60 personer, och det är mitt problem som gäst. Ursäkta?! Skaffa mer personal då, eller stäng ner – för det här är ett skämt till restaurang. Att skylla på personalbrist när man uppenbarligen inte klarar av sin verksamhet är inte bara oseriöst – det är direkt respektlöst mot betalande kunder.
Detta var första och absolut SISTA gången jag sätter min fot där. Jag kommer aktivt avråda alla jag känner från att gå dit. McDonald’s var faktiskt ett bättre alternativ – billigare, snabbare, och med betydligt trevligare bemötande.
Ni har precis förlorat en kund – och många fler lär följa efter.