Bakom Folket på Garveriet står ett rutinerat gäng krögare. Bakom Folket på Garveriet står ett rutinerat gäng krögare.

Nya Folket på Garveriet: "En mötesplats och ett vardagsrum"

Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup
Lisa Melin Johansson

För två år sedan slog Garveriet i Floda igen portarna för gott – trodde man då. Nu öppnar verksamheten igen, i en ny och ännu folkligare tappning. Efter midsommar är det premiär för Folket på Garveriet, en hemtrevlig mötesplats med restaurang, bageri och café. 

Med öppettider som sträcker sig från morgon till kväll är tanken att Folket på Garveriet ska vara en plats där man kan hänga kvar länge, oavsett om det rör sig om en frukostdejt, fika eller härligt stökig middag där vinflaskan får gå både ett och två varv runt bordet. “Enkelt men riktigt bra” är filosofin som genomsyrar verksamheten.

– Det kommer bli gott vin, god mat och goda bullar. Något för alla! Vi vill att Garveriet återigen ska bli en mötesplats och ett vardagsrum för såväl lokalinvånare som de tillresta, säger Anna Holm, krögare och driftansvarig. 

Drivs av ett erfaret krögargäng

Anna Holm är en del av ett rutinerat gäng krogisar som tillsammans står bakom Folket på Garveriet. Med olika kompetenser och erfarenheter även från andra branscher än restaurangvärlden kompletterar de varandra. En gemensam nämnare är kärleken till platsen, något som gjorde beslutet att överta driften enkelt. 

– Vi som driver Folket är som en enda stor familj. Vi bor allihopa här omkring och har alltid hängt på Garveriet när det var öppet, och när vi fick nys om att kommunen letade efter en ny aktör fanns det ingen tvekan. Det här är vår plats, här vill vi vara och stanna. Dessutom besitter vi alla otroligt olika kunskaper som är oslagbara för ett sådant här stort projekt.

“Som en enda stor familj” – så beskriver sig ägarna bakom Folket på Garveriet.

Stora framtidsplaner

För den som är bekant med gamla Garveriet innebär ett besök på Folket både igenkänning och nyheter. Den industriella känslan i lokalen är till stor del bevarad, men genom att addera charmiga inslag som franslampor, pinnstolar i olika skepnader och Annas mormors gamla soffa har man gjort känslan av ett vardagsrum mer påtaglig. Dessutom pågår bygget av en ny bar, och förhoppningen är att man framöver även ska anordna olika evenemang.

– Jag hoppas att vi om ett år har ett tydligt eventschema med konserter och kanske till och med någon festival. Även marknadsdagar, standup, gästspel med vänner från andra krogar, vinprovningar och matkurser vore kul. Förhoppningsvis kan vi fortsätta med generösa öppettider och även serva hela Lerums kommun med omnejd med catering. Drömmen är att vi förutom ett bageri, café och restaurang ska kunna erbjuda möjlighet att bo över samt stora livespelningar.

Folket på Garveriet öppnar efter midsommar och kommer då hålla öppet från klockan 8 till (minst) 21 alla dagar i veckan.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.