Foto: Thor Brödreskift och Rebecka Elsgard. Retusch: Vincent Werner Foto: Thor Brödreskift och Rebecka Elsgard. Retusch: Vincent Werner

Finalkonsert i Blåsmusikpriset

Tre unga blåsmusiker tävlar om segern i Blåsmusikprisets finalkonsert med Blåsarsymfonikerna. Josef Wijk (oboe), Luca Scappagnini (klarinett) och Carl Appelgren (trombon) framträder med verk av Karl-Johan Ankarblom, Oscar Navarro, Lille Bror Söderlundh, Christian Lindberg och Augusta Holmès. Konserten leds av dirigenten Emil Eliasson och konferencieren Stefan Forsberg.

Inför finalen hålls en blåsfestival där musik- och kulturskoleorkestrar från Åland, Uppsala och Stockholm deltar. Festivalen pågår mellan klockan 14–15.50, innan finalkonserten tar vid.

Evenemanget arrangeras i samarbete med Kungliga Musikaliska Akademien och Nätverket för professionella blåsmusiker och är en hyllning till blåsmusiken och unga musiktalanger.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.