Foto: Ester Magnusson Foto: Ester Magnusson

Intro till frivoliteter med Ester Magnusson

Kom och utveckla din spetskompetens!

Frivoliteter är en portabel och lätt beroendeframkallande teknik som skapar små, dekorativa spetsar, allt från armband och örhängen till dukar, kragar och klädesdetaljer. Tekniken bygger på enkla knutar som upprepas och kombineras på snillrika sätt till luftiga, grafiska mönster. Resultatet är både tidlöst och förvånansvärt modernt. Och ja – det ser också ganska elegant ut när man fått upp farten och sitter där med skytteln i handen.

Under kursen går vi igenom frivolitetens grunder: hur man slår dubbelknutar och picoter, hur mönster är uppbyggda och hur man lär sig att läsa både moderna och historiska diagram. Vi pratar också om vanliga misstag (och hur man räddar dem), samt får en introduktion till hur pärlor kan användas för att ge spetsen ytterligare liv och tyngd.

Frivoliteter är en knuten spets. Tekniken består av höger- och vänsterknutar som slås runt en hjälptråd – tillsammans bildar de en fullständig frivolitetknut, även kallad lärkhuvud. Knopar och knutar är bland människans äldsta tekniker, och frivolitet har sannolikt vuxit fram ur tidigare knyttraditioner som nätbindning och makramé. I dag vet man att tekniken funnits åtminstone sedan slutet av 1700-talet och fick stor spridning under 1800-talet, bland annat genom mönsterböcker av Eleonore Riego de la Branchardière och senare Anne Orr.

Kursledare – Ester Magnusson

Ester Magnusson är textilvetare med spetskompetens i ordets rätta bemärkelse. Med en magisterexamen i textilvetenskap från Uppsala universitet och bakgrund inom folklig dräkt, mönsterkonstruktion och sömnad rör hon sig obehindrat mellan tradition, historia och experimentellt skapande.

Under pandemin fördjupade Ester sig i frivolitet – och har sedan dess förfinat sitt kunnande till en både tekniskt och berättande stark praktik. Hon driver verksamheten Mesterspets, skapar allt från handgjorda dräktdetaljer till anatomiska 3D-spetsinstallationer och är en engagerad berättare om textilt kulturarv. Ester föreläser och undervisar regelbundet, både digitalt och på institutioner som Skansen, Nääs slott och inom Stockholms läns hemslöjd.

Praktisk information

Inga förkunskaper krävs. Ta med:

  • Minst en frivolitetsskyttel
  • En tunn virknål
  • Merceriserad bomullstråd, till exempel DMC pärlgarn nr 8
  • Material kan även köpas på plats mot en extra kostnad.

Atelje Ersta
Lördag 10.00–17.00
Söndag 9.00–14.00

Medtag lunch. Micro och kyl finns i lokalen. Fika ingår båda dagarna.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.