Illustration Lukas Möllersten. Illustration Lukas Möllersten.

Klubb 20TAL: Självbiografi & ung poesi

Klubb 20TAL inleder hösten med litteratursamtal, läsningar, musik och bar på Teater Giljotin.

Krävs det nya läsarter för att förstå den unga poesin och de självbiografiska betraktelser skrivna främst av kvinnor som nu publiceras? Författarna Aase Berg och Birgitta Holm samtalar om ung poesi, självbiografi och dagboksskrivande utifrån begreppet »verklighetens dramaturgi«.

Poeterna Aya Kanbar, Maria Bodin, Ali Alonzo, Ester Berg och Clara Cronhielm läser aktuell och nyskriven poesi. Musik med hyllade visartisten Elin Callmer.

Klubb 20TAL anordnas torsdagen den 21/8 kl. 18.30-01.00 på Teater Giljotin, Torsgatan 41. T-bana St Eriksplan.

Biljetter köpes på plats eller Billetto.se.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.