Gruppen förväntas sätta Stockholm i gungning. Foto: press Gruppen förväntas sätta Stockholm i gungning. Foto: press

Major Lazer till Stockholm i sommar

Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup
Aurora Holm

Den amerikanska musikgruppen Major Lazer, känd med låtar som Lean On, Cold Water och Light It Up, kommer till Stockholm och Förbindelsehallen i sommar.

När Major Lazer gör musik blir det en mix av elektroniskt som får möta dancehall, reggae, pop, afrobeats och klubbrytmer från hela världen. Den 28 juni har stockholmarna chans att uppleva detta live, när gruppen kommer till stan för att förvandla Förbindelsehallen i Slakthusområdet till ett stort dansgolv.

Biljetterna släpps måndagen den 23 mars klockan 10.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.