Stockholms Blåsorkester möter unga stjärnskott

Stockholms Blåsorkester möter unga stjärnskott

Två unga musiktalanger möter Stockholms blåsorkester i en konsert under ledning av dirigenten Niclas Blixt på Musikaliska Kvarteret.

Stockholms blåsorkester, en av Stockholms största orkestrar med cirka 60 medlemmar gästas denna kväll av pianisten Erik Staflin och valthornisten Teodor Stenlund, båda studenter vid musikhögskolorna i Arvika och Stockholm. Publiken kan förvänta sig en musikalisk resa genom USA och Europa med verk av kompositörer som Gershwin, Saint-Saëns och Bernstein.

Medverkar gör Stockholms Blåsorkester, Erik Staflin på piano och Teodor Stenlund på valthorn.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.