2026 fyller The Final Countdown 40 år – något Europe firar med en stor internationell turné som gör två stopp i Sverige. Den 24 oktober står de på scenen i Banan-Kompaniet i Stockholm för att hylla albumet.
Upplands Väsby-sönerna i Europe släppte albumetThe Final Countdown 1986 och succén var genast ett faktum. Titelspåret toppade listorna i 25 länder, albumet sålde multi-platina och låg över 60 veckor på den amerikanska Billboardlistan.
För att fira detta ger sig Europe ut på vägarna med The Final Countdown 40th Anniversary Tour som gör nedslag i 12 länder. Under konserterna framför de först ett blandat set, som sedan avslutas med att de spelar hela The Final Countdown-albumet i sin helhet, för andra gången i bandets historia.
– På ett ögonblick har 40 år passerat och vi står inför att framföra TFC i sin helhet för bara andra gången i vår karriär, tillsammans med andra hits och våra favoritlåtar från vårt kommande album. Det kommer att bli fantastiskt – vi arbetar hårt för att göra produktionen och showen rättvisa inför detta mycket speciella tillfälle, låter Joey Tempest hälsa i ett pressmeddelande.
Ordinarie biljettsläpp sker fredagen den 28 november klockan 11 via Live Nation.