Foto: Peter Knutsson Foto: Peter Knutsson

Torka aldrig tårar utan handskar blir musikal – sätts upp på Göta Lejon

Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup
Aurora Holm

Jonas Gardells Torka aldrig tårar utan handskar gavs ut som romanserie 2012–2013, släpptes som tv-serie i samma veva och nu sätts den upp som musikal på Göta Lejon med premiär den 24 september 2026.

Musikalen sätts upp på scen för första gången, i form av en helt nyskriven musikal av Fredrik Kempe och Jonas Gardell. I huvudrollerna ser vi Ola Salo som Paul, och som Rasmus och Benjamin ser vi Valdemar Wahlbeck och Martin Stokke Mathiesen. De får sällskap av en orkester som leds av Karl-Johan Ankarblom. Regisserar gör Carl Johan Karlson, som gjorde den åtta timmar långa föreställningen Arv på Dramaten.

– Ett av livets villkor är att brinna i det levandes ögonblick, och det är vad den här föreställningen handlar om, om att vara ung och finna kärleken, den handlar om att erövra världen och att förlora den, säger Jonas Gardell.

Biljetter säljs via Ticketmaster.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.