Foto: Anna Gottwald Foto: Anna Gottwald

Utställning: Through Space and Time

Anna Gottwald ställer ut på Galleri86Stockholm den 14–17 februari 2025. Utställningen beskrivs som en färgstark resa genom medvetandets olika tillstånd och består av ett urval verk från de senaste decennierna, samt några nya målningar i olika stilar och tekniker.

Målningarna fungerar som vykort från expeditioner och studier av det undermedvetna, och uppmanar besökaren att känna mer än vad man kan förstå med sitt intellekt. Nu ställs de ut på Galleri 86.

Vernissagen äger rum lördagen den 15 februari 2025.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.