Välkommen till en workshop där du får skapa din egen miniquilt tillsammans med Anna Nordström. En kurs för dig som vill prova quilting i ett mindre, lekfullt format – mellan A5 och A3 – och utforska vad lappteknik kan vara idag.
Under dagen leder Anna dig genom processen: du får arbeta med applikation, monotryck och handquiltning, vaddera och kanta ditt arbete. Vi pratar om process, teknik, regelbrott och textila normer och inspireras av varandras skapande i ett samtal som påminner om den klassiska syjuntan.
Du går hem med en påbörjad miniquilt och allt material du behöver för att färdigställa den. Vi arbetar med återbrukade textilier, såsom stuvbitar, gamla kläder och lakan, och du får gärna ta med något eget tyg du vill använda. Allt material finns annars på plats.
Om ledaren Anna Nordström är textilkonstnär och kallar sig "textil konsult". Hon arbetar med lappteknik, quiltning och broderi, ofta med humor och en estetik som lånar från företagslogotyper, reklam och självhjälpsböcker. Hon har en master i textil från Konstfack och har även studerat på MICA i Baltimore. Anna har ställt ut sina verk i Sverige och internationellt, och finns representerad i flera offentliga samlingar.
Datum: 13 mars
Tid: 17.30–21.30
Plats: Ateljé Ersta
Pris: 995 (inkl. fika och materialpaket)