Under 2026 firar Bo Kaspers Orkester hela 35 år som band, ett jubileum som markeras med en storslagen show. II magnifico är, snarare än bara en konsert, en sammanfattning av åren som gått. Turnén inleds i Köpenhamn och Oslo, för att därefter inta Göta Lejon i Stockholm.
Både älskade klassiker och helt nyskrivet material utlovas i showen, liksom den värme och melankoliska glöd som alltid varit signifikant för bandet. Tanken är att Il magnifico ska förena generationer – att mor- och farföräldrar, föräldrar och barn ska få sjunga med i samma refränger och dela gemensamma minnen.
– Vi har delat en livsresa med vår publik. Tillsammans har vi gift oss, fått barn, skiljt oss och träffat nya kärlekar. Vi har upplevt digitaliseringens intåg, från Napster till Spotify, och varit med om katastrofer som Estonia, tsunamin och pandemin. Genom allt har musiken rullat på – och drivkraften att skapa nytt har alltid varit vår förutsättning för att kunna sträcka på ryggen inför en ny turné, säger Bo Sundström, sångare och gitarrist i Bo Kaspers Orkester.
Il magnifico har premiär på Göta Lejon i Stockholm den 19 mars 2026, och spelas de flesta helger till och med den 9 maj. Biljetter finns redan nu att boka här.