Mabel kommer till Stockholm för en spelning på Nalen. Mabel kommer till Stockholm för en spelning på Nalen.

Mabel gör spelning på Nalen

Johanna Lagerkranser, Skribent SE, Thatsup Johanna Lagerkranser, Skribent SE, Thatsup
Johanna Lagerkranser

I höst drar Mabel ut på vägarna med sitt nya mixtape. Den 21 november kommer hon till Stockholm för en spelning på Nalen.

Sedan debuten 2015 har Mabel – dotter till Neneh Cherry och Massive Attack-producenten Cameron McVey – slagit internationellt någonstans i gränslandet mellan pop och r'n'b. Efter två studioalbum, flera singlar och samarbeten är hon aktuell med ett nytt mixtape, Mabel, som tar henne ut på vägarna i höst. Den 21 november spelar hon på Nalen.

Biljetterna släpps fredag den 11 juli klockan 10 via Luger.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.