Vi vet att det finns där borta i horisonten, bakom snöhögen. Värmen. Solen. Fåglarnas kvitter. Och så det frasande ljudet av pärlor, paljetter och plymer.
Den 17 april bjuder Miss Diamond tillsammans med Diamonds in the Rough och the Mad Men Band in till en gnistrande vårsoiree I den gamla fabriken Lavalhallen i Nacka. Ni vet att det är exakt vad ni längtar efter just nu. Att svassa runt i höga klackar sippandes på ett glas bubbel och med vårens första värmande solstrålar i ansiktet. Kom och fira in livet, och våren, med oss!
På ren och skär begäran ställer sig nu samtliga stjärnorna i burleskkompaniet Diamonds in the Rough för första gången på scen tillsammans och bjuder in till en helafton av cabaret och burlesk. Allt under ledning av en av den svenska burleskens legender, Miss Diamond, bl.a. känd från Burlesque Hall of Fame i Las Vegas. Med sig har dom Sveriges stiligaste band, the Mad Men Band som utlovar riviga vintagehits och smäktande mingelmusik.
Ja men ni hör ju - Spring never looked this good! Kvällen inleds med mingel i baren innan gästerna bjuds in till en sittande show i den anrika gamla tegelbyggnaden. Vi låter oss både förföras, hänföras och vem vet, kanske även förgöras av damernas skönhet och utstrålning. Ingen idé att streta emot.
Datum: 17 april Plats: Lavalhallen Nacka Adress: Gustaf De Lavals Torg 8 Kl 18 - Dörrarna öppnas + mingel Kl 20 - Show i 2 akter inkl paus Kl 22 - Efterfest Biljetter: nortic.se
Tjusiga Lavahallen i förra sekelskiftets tegelstil (jfr Münche-Bryggeriet t ex) med högt i tak och 250 sittplatser ligger i Nacka och du tar dig enkelt dit med buss från Slussen. Det finns en fullt utrustad bar. Mycket välkomna!