Den populära nationaldagsfesten Mosquito gjorde ett par års upphåll under pandemin, men är sedan 2023 tillbaka med buller och bång. Även detta år firar man den 6 juni med en folkfest fullspäckad av musik, gemenskap och glädje.
Nationaldagsfesten går av stapeln vid Tantobadet på Södermalm och är öppen för alla oavsett ålder, bakgrund eller postnummer. På området hittas såväl en scen där liveartister uppträder, som foodtrucks där man kan få sig en matbit. Bakom evenemanget står Thomas och Erica Gylling, far och dotter med ett hjärta för gemenskap, tillsammans med Jocke "Nytorgsfesten" Stenhammar.
– Vårt firande har alltid varit en spegel av vad människor verkligen längtar efter denna dag: ett tryggt, levande och öppet sammanhang där Sverige firas som en plats för mångfald, stolthet och framtidstro. Och där musiken spelar en självklar roll, säger Thomas Gylling.
I år är målet att skapa en ännu mer tillgänglig, självklar och samtida fest för hela Stockholm; en plats där man kan känna sig hemma och att man hör ihop.
– Stockholm behöver rum där människor får mötas fritt. Mosquito är mer än en fest – det är en manifestation av öppenhet, kreativitet och samhörighet. Det här är vårt sätt att visa vad nationaldagen kan vara, säger Erica Gylling.