Tvålsalen är det största rummet på House of Photography, där internationella toppfotografer visas. Foto: Lisa Nilsson Tvålsalen är det största rummet på House of Photography, där internationella toppfotografer visas. Foto: Lisa Nilsson

Nya konsthallen på Södermalm vill bli tempel för visuella uttryck

Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup
Aurora Holm

Den 17 januari öppnade House of Photography, som tidigare hette Picture This Gallery och då vände sig till konstköpare. Nu har de öppnat upp sin konsthall, utökat öppettiderna och satsar på det visuellt mest intressanta just nu.

Bakom House of Photography, som ligger i det så kallade Tvålpalatset intill Mariatorget på Södermalm, står bröderna Jan och Per Broman som en gång i tiden startade Fotografiska. Kreativ chef är Johan Lindskog.

– Fotografiska är jättebra och gör sin grej, vi är bra och gör vår grej. Som konstintresserad kan jag känna att det finns för lite att göra i Stockholm. Jag skulle gärna se att det öppnar fler sådana här ställen, fyra, fem, kanske sex stycken. Det finns verkligen ett behov av många fler liknande ställen i Stockholm, säger Johan Lindskog, kreativ chef på House of Photography.

Kreativa chefen Johan Lindskog vill se fler platser för fotokonst i Stockholm. Foto: Lisa Nilsson

En hyllning till det analoga

Johan Lindskog vill skapa utställningar som väcker tankar och skapar diskussioner.

– House of Photography är ett tempel för visuella uttryck och inspiration, en hyllning till det analoga som inbjuder till diskussion. Ofta när man ser starka bilder blir man inspirerad, så det ska alltid finnas något kul att se och man ska ha något att prata om här.

Här finns tre rum: den stora Tvålsalen, det lite mindre Mörkrummet och så ett utrymme för den löpande utställningen Icons of Photography, där 100 av fotohistoriens mest inflytelserika verk visas, ett i taget. Först ut är The Divers av George Hoyningen-Huene.

– I den stora salen, Tvålsalen, visar vi internationella toppfotografer som känns relevanta just nu, har något intressant att berätta i sina bilder och har en konstnärlig höjd. Sedan har vi Mörkrummet, där vi siktar på fotografer som är mer avantgarde och up and coming – de som verkligen leder formspråket just nu.

Utställningarna visas två–tre månader och går omlott, så att det alltid ska finnas något nytt att se. Fotograferna väljs ut med både stor kunskap och magkänsla, med fokus på det visuellt intressanta och relevanta just nu. Vid öppningen visades, förutom tidigare nämnda George Hoyningen-Huene, två fotografer. Dels tyska Kristian Schuller, som har fotat både mode och porträtt och ställt ut världen över, dels ungerska Szilveszter Makó som är ett av fotovärldens hetaste namn just nu.

– Szilveszter Makó är otroligt efterfrågad och jobbar med de största modemärkena. Han har samtidigt ett väldigt eget uttryck, man känner igen hans fotografi direkt och han har en extrem konstnärlig höjd. Han har hållit på länge men breakat först nu, så det är riktigt kul att få hit honom, säger Johan Lindskog.

Ungerska Szilveszter Makó är en av fotograferna som ställs ut vid öppningen. Foto: Lisa Nilsson

Från galleri till konsthall

I lokalerna fanns fram tills alldeles nyligen galleriet Picture This Gallery, som även då var inriktat på fotografi och med samma gäng bakom kulisserna. Då var målgruppen konstköpare, medan man nu under nytt namn och inriktning vill locka en bredare publik att ta del av fotokonst.

– Folk som kom hit sa ofta att wow, vilket ställe! Vi kände att vi ville öppna upp för en större publik och visa upp konsten för fler, så vi förlängde våra öppettider och gör fetare utställningar och tar istället en liten peng i kassan, så kan alla få tillgång till det här stället. Nu kan vi bygga utställningar som inte bara är värda att köpa, utan också värda att se.

“Ungt och kul ställe”

Tillgängligheten är central i den nya satsningen, men också ambitionen att vara ett levande rum snarare än en traditionell institution. House of Photography vill bli en självklar mötesplats för både nyfikna förbipasserande och inbitna fotointresserade.

– Vi är ett ungt och kul ställe, ingen gammal trött institution, så jag tror att vi kommer locka allt från unga och folk som är seriöst intresserade av foto som konstform till folk som gör ett stopp på lördagspromenaden. Det här är ju till exempel världens bästa dejtställe, att få uppleva någonting tillsammans och diskutera konsten.

Till konsthallen hör också en liten butik. Foto: Lisa Nilsson

House of Photography håller öppet söndag och onsdag klockan 11–18 och torsdag–lördag 11–22. Förutom utställningarna finns här också en liten butik och en bar som just nu fungerar som kaffebar men ska bli en vinbar.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.