Jens Persson Hertzman, baryton, spelar Figaro. Foto: Kungliga Operan/Morgan Norman Jens Persson Hertzman, baryton, spelar Figaro. Foto: Kungliga Operan/Morgan Norman

Barberaren i Sevilla spelas på Kungliga Operan i vår

Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup
Aurora Holm

I maj och juni går den första delen av sagan om Figaro, Barberaren i Sevilla, på Kungliga Operan. Föreställningen har premiär den 2 maj och spelas till och med den 13 juni.

I detta första kapitel av berättelsen om Figaro får publiken följa med Figaro i hans arbete med att hjälpa den förälskade greve Almaviva att få sin Rosina. Barytonen Jens Persson Hertzman spelar rollen som Figaro, César Cortés spelar greven och Johanna Rudström gör rollen som Rosina. Regissör är Linus Fellbom, som hämtar inspiration från bland annat commedia dell'arte och ger den fartfyllda berättelsen ett nytt uttryck till den italienska tonsättaren Gioacchino Rossinis klassiskt medryckande musik.

Journalisten Jan Gradvall hyllade föreställningen när den hade premiär 2024.

“Så bra, ren glädje, om man tror att man inte gillar opera, se det här. Rossinis musik är hooks på hooks på hooks. En komedi med förklädnader, förvecklingar, uppvaktningar och några av operavärldens mest kända hits”, skrev Jan Gradvall då.

Rossinis opera hade premiär den 20 februari 1816 på Teatro Argentina i Rom, 30 år efter Mozarts uppsättning, men båda bygger på pjäser av den franske dramatikern Beaumarchais. Den som blir nyfiken på hur det går för Figaro, greven och Rosina kan se uppföljningen Figaros bröllop, som även den går på Operan i vår.

Boka med rabatt

Nu får Thatsups läsare boka biljetter med 50 % rabatt till Rossini-klassikern Barberaren i Sevilla på Kungliga Operan. I bokningsprocessen väljer du först föreställningsdatum och platser i priszon B. I steg 2 (varukorgen), klickar du på plustecknet i fältet "lägg till presentkort eller rabattkod". Fyll i rabattkoden THATSUP50 innan du går vidare till kassan.

Erbjudandet gäller föreställningarna den 7, 13, 16, 19, 22, 26, 29, 31 maj och den 4, 7, 10, 13 juni och ger 50 % rabatt på ordinarie pris i priszon B i mån av plats. Rabatten kan inte kombineras med andra erbjudanden.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.