Poeten Gustav Sjöberg i samtal om sin senaste diktsamling “Laguner blomma” – en poetisk rörelse mellan förhistoria och framtid, där Kvikkjokk och Venedig, Medelhavet och Torneträsk, växer samman. Samtalet leds av Johnny Isaksson och sker på Farsta bibliotek den 26 augusti klockan 18.
Gustav Sjöberg är poet och översättare, uppvuxen i Luleå. Han har gett ut flera böcker. “Laguner blomma” är hans senaste diktsamling.
Johnny Isaksson är tornedalsk/kvänsk/lantalaisisk-svensk konstnär, skribent och filmarbetare. Från och med hösten 2025 är han även vikarierande redaktör för Tidskriften Provins.
Evenemanget är en del av Provins Kulturvecka i Huvudstaden, som lyfter norrländska kreatörer och konstnärskap i Stockholm. Kulturveckan arrangeras av Tidskriften Provins med stöd från Kulturrådet och Stockholms stad.