Bullar på Gateau Bullar på Gateau

Fynda bröd och bullar med 40% rabatt på Gateau

Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup
Lisa Melin Johansson

Bagerikedjan Gateau gör nu en satsning för att minska matsvinnet och i samma veva erbjuda bröd och fika till ett snällare pris. Detta genom att lansera “För läckra för att slängas”-stationer i sina cafébutiker, där gårdagens bröd och bullar säljs med 40% rabatt. 

Koncernen Fazer, som sedan 2011 driver Gateau, har ambitiösa mål för att minska matsvinnet och i förlängningen sitt klimatavtryck. En del av detta är att införa egna stationer som kallas “För läckra för att slängas”, där kunder kan fynda gårdagens bullar och bröd till ett rabatterat pris. Stationerna kommer finnas i samtliga cafébutiker i Sverige och Finland.

– Sedan tidigare säljer vi Gateau‑bageriernas bröd och bullar från gårdagen via digitala matsvinnsappar. Nu finns dessa rabatterade överskottsprodukter även tillgängliga för alla direkt i våra cafébutiker, säger Miika Kostilainen, ansvarig för Fazer Retail.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.