Premiär för klubbsatsningen Hotel Grand Stade

Premiär för klubbsatsningen Hotel Grand Stade

Johanna Lagerkranser, Skribent SE, Thatsup Johanna Lagerkranser, Skribent SE, Thatsup
Johanna Lagerkranser

“Ett exklusivt, tillfälligt upplevelsehotell” – så beskrivs nya Hotel Grand Stade som har premiär på Banan-Kompaniet den 1 augusti.

Istället för övernattning blir det musik, show och upplevelser när Hotel Grande Stade slår upp dörrarna. Bakom den nya klubbsatsningen står nöjesprofilerna Samin Adjoudani och Anders Boström, som har inspirerats av Rivierans glammiga dagar under 40- till 60-talet och Köpenhamns kreativa själ, med en blinkning till både Wes Anderson och Berghain.

Fredag den 1 augusti blir det premiär på Banan-Kompaniet i Frihamnen med besök av Solomun och ett VIP-område med concierge-tjänster. Därefter är tanken att konceptet ska kunna dyka upp runtom i olika städer. Läs mer om det här.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.