Den nordisk-japanska restaurangen Tak i Stockholm har lanserat huvudstadens mest omfattande alkoholfria meny. Det innebär att dryckeslistan nu består av över 100 kurerade drycker, från mousserande teer till spännande mocktails.
Utbudet av alkoholfria drycker på Stockholms restauranger är inte alltid det mest omfattande. På TAK satsar man nu så pass ordentligt på alkoholfria drycker att den alkoholfria menyn inte längre är en del av den ordinarie vinlistan, utan presenteras som en separat lista vid bordet för att lyfta fram de alkoholfria valen som likvärdiga alternativ.

– Vi vill ge den alkoholfria kulturen den plats den faktiskt förtjänar och vi sätter oss gärna i förarsätet för den resan. För oss handlar det om att visa en enorm bredd på allt från hantverksöl till komplexa viner och sparkling teas. Vi vågar faktiskt påstå att vi har Stockholms och kanske Sveriges största alkoholfria utbud just nu, och jag välkomnar mer än gärna vem som helst att komma hit och motbevisa mig över ett glas, säger Daniel Pettersson, General Manager på TAK Stockholm.
Lanseringen av den nya dryckeslistan är bara början. Framåt finns det en tydlig ambition att utöka menyn med ännu fler alternativ.