Patrik Arve och bröderna Joakim och Klas Åhlund tar av sig maskerna inför turnén. Foto: Fredrik Bengtsson Patrik Arve och bröderna Joakim och Klas Åhlund tar av sig maskerna inför turnén. Foto: Fredrik Bengtsson

Teddybears ger sig ut på turné – spelar i Stockholm

Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup Aurora Holm, Skribent SE, Thatsup
Aurora Holm

Över 25 år efter det banbrytande albumet "Rock'n'Roll Highschool" ger sig Teddybears återigen ut på vägarna för en Sverigeturné. Den 23 oktober spelar de på Cirkus i Stockholm – utan björnmaskerna.

Albumet gick rätt in på förstaplats på den svenska topplistan när det släpptes, belönades med fyra Grammis och skickade Teddybears från svenska klubbar till MTV, internationell radio, världsturnéer och tv-framträdanden hos både David Letterman och Jimmy Kimmel. I höst tar Patrik Arve samt bröderna Joakim och Klas Åhlund albumet tillbaka till klubbarna.

– Vi vet fortfarande inte riktigt vad Rock'n'Roll Highschool är. Men många andra verkar göra det, säger bandet.

Samtidigt passar de på att ta av sina numera ikoniska björnmasker och passar på att ge en gliring till de elaka tungor som påstått att det inte alltid är medlemmarna själva som stått bakom maskerna.

– Våra stand-ins sedan 15 år är på rehab. Den här turnén verkar vi få göra själva.

Biljetterna släpps torsdagen den 4 juni klockan 10 Luger.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.