Krog Agrikultur öppnar under Guldbron i Slussen. Foto: Stockholm stad Krog Agrikultur öppnar under Guldbron i Slussen. Foto: Stockholm stad

Agrikultur återuppstår – öppnar under Guldbron

Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup
Lisa Melin Johansson

Den hyllade Michelinkrogen Agrikultur slog igen portarna till restaurangen i Vasastan i december 2022. Nu står det klart att en nyöppning är planerad till hösten – men med ett uppdaterat koncept och en helt ny adress, något som Mitti var först att rapportera om.

Den nya restaurangen går under namnet Krog Agrikultur och är belägen under Guldbron i Slussen, ett område som just nu växer till ett spännande nav av restauranger. Till skillnad från föregångaren satsar man på en roligare känsla, puls och familjär stämning, snarare än stjärnor i Guide Michelin. Menyn kommer vara av à la carte-slaget och bestå av rätter som gärna delas inom sällskapet. Bakom restaurangen, som blir systerkrog till populära Bar Agrikultur, står Filip Fastén som bland annat vunnit Årets Kock 2014.

Planerad öppning av Krog Agrikultur är september 2025.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.