Djurönäset har invigt sin nya spalounge. Foto: Press Djurönäset har invigt sin nya spalounge. Foto: Press

Djurönäset öppnar ny spalounge: "Upplevelsen höjs"

Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup
Emmi Anderberg

Från och med nu är den nya spaloungen och verandan på Djurönäset öppen för besökarna. Spaloungen, som ligger en trappa ned från receptionen och matsalen, har byggts om från grunden med arkitekten Lisa Hällfors.

Lagom till sommarens början kommer Djurönäset med nyheter. Det stora spahotellet på Värmdö har invigt sin nya spalounge där allt är nytt och där det tillkommit en bar, spareception och stora glaspartier mot havet som går att öppna. Spaloungen har skapats tillsammans med arkitekten Lisa Hällfors och lokalen är byggd för att kunna anpassas till chambre séparée och privat matsal för upp till 100 gäster.

Djurönäset har även byggt en stor veranda, som vetter mot Kanholmsfjärden. Verandan är byggd i flera etage för att följa naturen, då de befintliga skärgårdstallarna har bevarats och integrerats. Här kan man följa havet och båtlivet från solsängar och loungemöbler.

Foto: Djurönäset/Press

– Den nya spaloungen och verandan gör verkligen att upplevelsen höjs ännu en nivå hos oss. Redan nu, efter att våra första gäster har hunnit använda de nya miljöerna, märker vi hur uppskattade de är av både konferensgäster-, weekend och spagäster, säger Mats Alderbrant, marknads- och försäljningschef på Djurönäset.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.