Varun Totlani från Masque gästar Stockholm Stadshotell. Foto: Rohan Hande/press. Varun Totlani från Masque gästar Stockholm Stadshotell. Foto: Rohan Hande/press.

Indiens bästa restaurang gästspelar på Stockholm Stadshotell

Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup
Lisa Melin Johansson

Vill du uppleva Indiens matkultur på ett helt nytt sätt? Mellan den 24 juni och 4 juli har du chansen att smaka dig igenom en meny signerad Varun Totlani från den indiska restaurangen Masque, som gör ett gästspel på Stockholm Stadshotell. Den specialkomponerade avsmakningsmenyn bjuder på ett spännande möte mellan det moderna indiska köket och säsongsbetonade råvaror från Norden.

Med sina nytänkande tolkningar av indisk gastronomi har Masque sedan öppningen för tio år sedan tagit sig till toppskiktet av den internationella matscenen, och hunnit utses till Indiens bästa restaurang inte mindre än fem år i rad. Idag rankas restaurangen som nummer 15 på Asia's 50 Best Restaurants 2026, och är den enda indiska medlemmen i Relais & Châteaux. 

– Det som lockar mig mest är kontrasten mellan de djärva, varma och intensiva indiska smakerna i mötet med det skandinaviska kökets återhållsamhet och minimalism. Jag tror att just den kombinationen kan skapa oväntade och minnesvärda smakupplevelser. Jag ser verkligen fram emot att få ta Masque till Stockholm Stadshotell, säger Varun Totlani, kökschef på Masque.

Gästspelet är det första större internationella samarbetet på Stockholm Stadshotell, något som ska markera starten för hotellets restaurang Matsalen som en plats för kulinariska samarbeten med gäster från hela världen.

– Jag älskar indisk mat och tror att Stockholm kommer få uppleva något helt nytt. Masque är en av världens främsta restauranger och Varun Totlani en av de mest intressanta kockarna just nu. Att kunna välkomna dem hit och tillsammans skapa en unik meny på våra lokala råvaror. Och att få servera den i vad jag anser vara en av Stockholms vackraste matsalar känns väldigt kul, säger Johan Agrell, partner på Stockholm Stadshotell.

Masques gästspel på Stockholm Stadshotell pågår den 24 juni till 4 juli med lunch fredag till lördag samt middag onsdag till lördag. Lunchmenyn rymmer sex rätter och kostar 1900 kronor, medan middagsmenyn omfattar tio rätter och kostar 2500 kronor.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.