Foto: Adrian Pehrson/Press Foto: Adrian Pehrson/Press

Junibacken öppnar ”Trollvinter i Mumindalen”

Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup
Emmi Anderberg

I samband med sitt 30-årsjubileum öppnar Junibacken den nya lekutställningen “Trollvinter i Mumindalen”, inspirerad av Tove Janssons klassiska berättelse från 1957.

Den 3 juni invigdes “Trollvinter i Mumindalen”, som är en av Junibackens största satsningar hittills. I den nya utställningen får barn kliva rakt in i Mumintrollets vintervärld, där ljud, ljus och scenografi tillsammans skapar en interaktiv upplevelse.

– Läslust måste kännas i kroppen. Barn som kliver in i berättelsernas värld tar nyfikenheten med sig hem till böckerna. Det är precis det “Trollvinter i Mumindalen” är byggd för att göra. Junibacken fyller 30 år, och det firar vi med en av våra största satsningar hittills, säger Kajsa Medin Hansen, vd på Junibacken.

Utställningen är en central del av Junibackens jubileumsår och har tagits fram i samarbete med bland andra Moomin Characters, HHNW Studio, Null Division och Rights & Brands.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.