Efter två decennier av samarbete presenterar den Michelinbelönade kockduon Adam Dahlberg och Albin Wessman sin nya restaurang ADAM ALBIN. Satsningen, som öppnar den 10 april på Regeringsgatan 2, blir deras mest ambitiösa fine dining-projekt hittills.
Duon står sedan tidigare bakom Adam/Albin, som grundades 2012 och belönades med en stjärna i Guide Michelin 2022. Med den nya restaurangen ADAM ALBIN samlar de över 20 års gemensam erfarenhet för att leverera gastronomi på högsta nivå.

Köket beskrivs som samtida med globala referenser, där en nordisk känsla möter tydliga influenser från det klassiska franska köket, tolkat genom deras eget uttryck. Fokus ligger på råvaran, med återhållsamt komponerade rätter där smakerna är precisa och genomtänkta in i minsta detalj.
– Med ADAM ALBIN vill vi skapa något genomarbetat och konsekvent, men aldrig överdrivet och samtidigt förvandla Gustav Adolfs Torg till en gastronomisk destination. Präglad av nordisk renhet och decennier av erfarenhet, samtidigt som vi alltid är öppna för inspiration utifrån. För oss handlar inte lyx om överflöd, utan om tid, precision och genuin omsorg. Våra gäster ska känna sig fullständigt omhändertagna och avslappnade, som om de kliver in i vårt hem, säger Adam Dahlberg.
Restaurang över tre plan
Upplevelsen på ADAM ALBIN formas i dialog med gästen, där meny, tempo och vinval anpassas efter sällskap och stämning snarare än ett fast upplägg. Ambitionen är att skapa en restaurang där precision och gästfrihet går hand i hand.

Restaurangen sträcker sig över tre plan och omfattar 550 kvadratmeter, med utsikt över Kungliga slottet, Kungliga Operan och Sveriges riksdag. Designen tar avstamp i områdets konst- och kulturarv och kombinerar klassiska proportioner med moderna inslag.
ADAM ALBIN öppnar den 10 april på Regeringsgatan 2. Utöver det nya hjärteprojektet driver duon även Misshumasshu och Solen i Stockholm.