Svenskarna älskar som bekant sin tacos, och för den som gärna gör ett besök på Taco Bell under utlandsvistelsen kommer här en god nyhet: den populära snabbmatskedjan står inför en svensk expansion, med Stockholm som första hållplats.
Taco Bell har idag över 8 500 restauranger runt om i världen, varav den stora majoriteten finns i USA. 2017 öppnade kedjan en filial i Helsingfors, och sedan dess har ytterligare tio Taco Bell-restauranger öppnat i Finland. Nu står Sverige på tur, något som avslöjats via en jobbannons på Arbetsförmedlingen. I annonsen skriver man om en planerad expansion fram till 2026, med start i Stockholm. Aktören bakom lanseringen av svenska Taco Bell är T B Group Scandinavia AB, som har lång erfarenhet av att driva restaurangkoncept i Norden.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på. Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! Det är verkligen dags för Sverige att LIVE MAS™, säger Monir Kalgoum, VD på T B Group Scandinavia AB.
Den första svenska Taco Bell-restaurangen öppnar den 27 november på Vasagatan 14, strax intill Stockholms Centralstation. Några månader efter den centrala etableringen öppnar Taco Bell även i Täby Centrum och i Farsta Centrum.