Traditionen trogen sätter Tjoget en ny meny inför hösten. Traditionen trogen sätter Tjoget en ny meny inför hösten.

Tjoget uppdaterar inför hösten – sätter ny mat- och dryckesmeny

Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup Lisa Melin Johansson, Skribent SE, Thatsup
Lisa Melin Johansson

Tjoget är kanske allra mest känt som en populär cocktailbar, men stället är lika mycket en restaurang där man kan äta rätter med influenser från Medelhavet. Inför hösten uppdaterar man menyn med en hel del nya smaker, och även drinklistan får sig en uppgradering.

Bytet av menyn är en årlig hösttradition på Tjoget, som detta år kommer bjuda på rätter som ibericoribs, chrorizokroketter, orecchietti med havskräftor, sockerärtor med fetaost och pumpafrön, och så husets favorit: lammracks med riktigt höstiga smaker. 

Det blir en hel del nya rätter på Tjogets meny under hösten. Foto: Press.

Dryckesmässigt kommer man bland annat servera nyheten Goodbye Dubai, en martini med pistagenöt och vit choklad, samt Bedtime Stories som är Madonnas favoritdrink på Tjoget. Krogens klassiker Beets By Tjoget och Polo Lounge Martini behåller dock sin plats på drinklistan, liksom sommarsuccén Onassis med tequila, päron och fetaost som också får stanna över hösten. 

Även drinklistan får några nya tillskott. Foto: Press.

Höstmenyn på Tjoget serveras från och med nu och en bit in i vinter.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.