Suktades du också av 2025 års Nobelmeny, signerad Tommy Myllymäki, Pi Le och Frida Bäcke? Under 2026 får du chansen att uppleva trerättersmenyn på Bobergs Matsal, där den serveras vid fyra bokningsbara tillfällen.
De salta rätterna på Nobelmenyn 2025 skapades av krögarna Tommy Myllymäki och Pi Le som bland annat står bakom tvåstjärniga Aira och anrika Bobergs Matsal, medan den prisbelönta konditorn Frida Bäcke, som tillsammans med Bedros Kabranian driver Socker Sucker, komponerade desserten. Tillhörde man inte de cirka 1300 gäster som stod på Nobelbankettens gästlista har man istället chansen att uppleva menyn under 2026, då den vid fyra tillfällen serveras på Bobergs Matsal.
– Nobelbanketten var verkligen ett minne för livet och vi är otroligt glada att vi har möjligheten att göra menyn tillgänglig för alla att boka. Det var en lång och helt fantastisk resa att ta fram och skapa menyn, så det känns kul även för oss att få förlänga den resan lite till, säger Pi Le.
Priset för menyn inklusive vin och champagne är 3000 kronor, medan alkoholfritt kostar 2600 kronor. Datumen är den 15 januari, 19 februari, 26 mars samt 23 april. Under sittningarna är matsalen utsmyckad med blomsterdekor i samma färgskala som Nobelbankettens dekor.
Nobelmenyn 2026
Förrätt: Soppa på Karljohansvamp serveras med bunden sallad på odlade svenska svampar, Almnäs Tegel, ingefärsolja och svart vintertryffel. Tryffelsmör och hårt bröd smaksatt med Karljohansvamp.
Varmrätt: Piggvar färserad med pilgrimsmussla och sockertång, rostad rotselleri glaserad med libbsticka, smörkokt potatis och silverlök smaksatt med muskot. Serveras med buljongkokt savojkål, purjolök och champinjoner samt en smörsås på fermenterad rosenkvitten och Ingrid Marie-äpplen.
Dessert: Sorbet på svenska slånbär smaksatt med apelsin, kryddpeppar och nejlika. En bakad färskostkräm med bourbonvanilj och brynt smörkaka. Kärnmjölkskaramell och ett krisp på bovete och havre. Serveras med en consommé på skogshallon smaksatt med enskott.