Trattoria Giorgio's öppnar i Fältöversten. Foto: Press Trattoria Giorgio's öppnar i Fältöversten. Foto: Press

Urban Italian Group storsatsar med ny restaurang i Stockholm

Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup
Emmi Anderberg

Under senhösten öppnar Urban Italian Group, som står bakom succérestaurangerna Basta och Florentine, upp sitt nya koncept i Fältöversten på Karlaplan. Trattoria Giorgio's hämtar sin inspiration från 60-talets Milano och Florens.

I höst slår en ny italienare upp sina dörrar i Stockholm, närmare bestämt i Klang Markets gamla lokaler i Fältöversten. Det är Urban Italian Group som flyttar in med sitt nya koncept Trattoria Giorgio's. Det här blir nästa steg i restauranggruppens kulinariska resa, vars inspiration hämtas helt från det stövelformade landet i söder.

Trattoria Giorgio's öppnar under senhösten. Foto: Press

På Trattoria Giorgio's kommer det klassiska italienska köket att möta moderna influenser i en meny som hyllar både tradition och nutid. När det gäller restaurangens design har man hämtat influenser från 60-talets Milano och Florens med mörka träslag, sammetsklädda soffor och marmor som mixas upp med färgstarka takmålningar signerade konstnären Elin PK. På så sätt ska det skapas en restaurang som blir en självklar mötesplats där matglädje, gemenskap och design står i centrum. Tack vare det öppna köket som löper genom lokalen får gästerna ta del av pulsen och matlagningen – precis som på Italiens traditionella trattorior.

– Trattoria Giorgio's är ett kärleksbrev från Urban Italian Group till 1960-talets Italien. En tid då självsäkerhet och elegant design definierade en hel era och där passion och hantverk genomsyrade den italienska kulturen. Giorgio's är en trattoria som förmedlar den varma atmosfären från denna tid och där gemenskapen och kärleken till det goda i livet alltid står i centrum, säger Brazer Bozlak, VD och grundare av Urban Italian Group.

Italienska klassiker i nytt, personligt format utgör menyn. Foto: Trattoria Giorgio's.

À la carten är tänk att reflektera trattorians själ, med välbekanta rätter som får en personlig prägel. Några favoriter är “Carpaccio Royale” med oxfilé och cognacdressing, “Agnello Cremoso” med lamm och salsa verde, “Hummer Dreaming” med färsk hummer och körsbärstomater samt “Carbonara al Limone” med parmesan- och citronsås och guanciale.

– Vi vill skapa rätter som man känner igen och samtidigt blir överraskad av. Det italienska köket har en självklar grund och vår uppgift är att ge det nytt liv utan att förlora det som gör det så älskat, säger Kristjan Longar, delägare i Urban Italian Group.

Urban Italian Group planerar för flera restauranger de kommande åren. Foto: Press

Trattoria Giorgio's är tänkt att växa vidare med flera restauranger runt om i Stockholm under de kommande åren. Med denna satsning befäster Urban Italian Group sin position som en av Skandinaviens starkaste aktörer inom italiensk gastronomi.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.