En Växsjökrog kammade hem Grand Prix och en Göteborgskrog fick juryns specialpris när Star Wine List utsåg Sveriges bästa vinlistor i veckan.
Den 7 april utnämnde Star Wine List de bästa vinlistorna i Sverige under en prisutdelning i Stockholm. Sammanlagt tävlade bidragen i 14 kategorier och storvinnare blev PM & Vänner i Växsjö som tilldelades guldstjärnor i fyra av kategorierna, bland annat Grand Prix för tävlingens bästa vinlista. La Strega i Göteborg tilldelades Special Jury Prize, ett pris som endast delas ut vid enstaka tillfällen för att uppmärksamma vinlistor och team som går sin egen väg.
Några andra som syntes till var Stockholm Stadshotell som vann en guldstjärna i kategorin för medelstora vinlistor, Babette som fick en guldstjärna i kategorin kort vinlista och Combo Vinbaren som fick en guldstjärna för den bästa listan med vin på glas. Vidare fick Operakällaren en guldstjärna för sin vinlista med mousserande viner och Bar Nacka en guldstjärna för bästa nykomling. Även AG knep en guldstjärna för sina viner från Kalifornien.
Hela listan med guldstjärnor och silverstjärnor finns här.