I år firar Malmöfestivalen 40 år, vilket uppmärksammas med bland annat ett ökat fokus på mat och dryck. Ett välbekant inslag är den återkommande kräftskivan, men arrangörerna presenterar också nyheter inför 2025 års upplaga av festivalen. Så här blir matområdet på Malmöfestivalen 2025.
Varje år går Malmöfestivalen av stapeln i augusti, med hyllade artister, aktiviteter och mat och dryck. Som en del av 40-årsfirandet utökas matområdet i år; det blir tre serveringar för mat och dryck på Gustav Adolfs torg, och fler foodtrucks på andra platser på festivalen. Vid Malmöscenen i östra delen av Slottsparken kommer Bar Inkonst tillsammans med den helt nya mataktören Fry att sköta serveringen.
Traditionsenlig kräftskiva och ny dryckesfestival
Ett nytt samarbete med Hyllie Bryggeri resulterar i Sip of Malmö, en dryckesfestival med producenter från Malmö. Medverkar gör Hyllie Bryggeri, Sibbarps Husbryggeri, Malmö Brewing Co, Malmö Meadery, Rocket Brewing Co, Fruktstereo, Kyflinge Gin, Saturnus och Vingården i Klagshamn.
Men det blir ett välbekant inslag som kickar igång festivalen – kräftskivan. Den inleder traditionsenligt festivalen på fredagen, med Miriam Aïda på scenen. Med sig har hon ett band som är skräddarsytt för just det här tillfället.
– Konceptet blev väldigt uppskattat av många förra året och det känns därför roligt att Miriam kommer tillbaka och skapar det där festliga gunget som kräftskivan behöver, säger Helena Cedrins, projektledare för Malmöfestivalen.
Vilka restauranger, barer och foodtrucks som deltar presenteras närmare festivalen.
Läs om festivalens musikprogram: Malmöfestivalen 2025: Här är alla artister som spelar