Under två kvällar i februari krokar Ida Bauhn och Desirée Jaks arm och bjuder in till en exklusiv four hands dinner på restaurang Nour. Det blir en unik gastronomisk upplevelse där de prisbelönta kockarnas gemensamma erfarenheter och individuella signaturrätter vävs samman. Menyn baseras på såväl vinterns råvaror som Idas och Desirées egna matfilosofier.
Gästspelet äger rum den 25 och 26 februari på Michelinkrogen Nour, där Ida Bauhn sedan ett halvår tillbaka haft rollen som kökschef. Tillsammans med Desirée Jaks, som utsågs till Årets Kock 2023, har hon skapat en meny med nordiska smaker som ligger dem båda nära hjärtat, samt inslag från Desirées rötter i Polen – och även ett par blinkningar åt Nours kulinariska filosofi. Maten kommer att matchas med passande dryck som förhöjer upplevelsen.
– Under middagen strävar vi efter att behålla serviceupplevelsen som vanligtvis bjuds på Nour men med mat som speglar mig och Ida. Vilket ger en meny med rätter och råvaror som vi har både jobbat med tillsammans och våra egna "signaturrätter”. Vi vill så klart behålla Nours identitet under middagarna men vi kommer att klä restaurangen i en ny kostym för två kvällar. Samma grund och hjärta, där personalen spelar den stora rollen men med en ny touch på menyn när det gäller råvaror och smaker, säger Desirée Jaks.
Duon har tidigare arbetat tillsammans, bland annat på numera stängda Agrikultur samt i Kocklandslaget där Ida agerar lagkapten.
– För mig är det inte bara en upplevelse för gästerna, utan också en möjlighet för oss kockar att skapa något nytt och eget genom samarbetet, säger Desirée.
Bord bokas via Nours hemsida.