Den 7–9 november är det återigen dags för Sthlm Food & Wine och Bak & Choklad, en tre dagar lång mässa som kretsar kring mat och dryck. Här listar vi alla höjdpunkter under mässan – och delar med oss av en kod som ger 30 procent rabatt på biljetterna.
Även i år får mässan besök av namnkunniga profiler inom mat och dryck. Scenprogrammet inkluderar programpunkter med Stefan Ekengren från Hantverket, Jonas Svensson från Miss Voon, Albin Wessman från Adam/Albin, frilanskocken Marion Ringborg och bartendern Emil Åreng. Scenprogrammet leds av Sandra Mastio, vinnare av Sveriges Mästerkock 2015. Därtill kan man både äta mat på plats och köpa med sig delikatesser hem, delta i provningar och mingla med producenter, experter och andra matintresserade.
Under festivalen pågår även bakmässan Bak & Choklad, ett helt område tillägnad bakning och choklad, med scenprogram av Frida Bäcke och Bedros Kabranian.
I tävlingsområdet sker tävlingarna Årets konditor, mack-SM och pralin-SM under dagarna tre.

Höjdpunkterna på Sthlm Food & Wine 2025
Potatislandet
Årets nyhet på mässan är ett exklusivt samarbete med kocken Stefan Ekengren, en av landets främsta potatisexperter. I den nya satsningen, som går under namnet Potatislandet, serverar han olika potatisrätter för provsmakning och berättar om potatis på mässans stora scen. Besökare kan dessutom ta del av recept, köpa olika potatissorter, kolla in köksredskap för potatis och prova nyskapande chips. Den stora montern som är dedikerad till potatisen innehåller även en akvavitbar där man matchar Ekengrens potatisrätter med akvavit, en dryck vars historia går hand i hand med potatis.
Avenue de Champagne
Mässan har ett helt område dedikerat till champagne i samarbete med champagneproffset Fredrik Schelin. Här kan du ta del av exklusiva flasköppningar, träffa producenter och smaka dig igenom de lyxiga bubblorna.

Chokladprovningar
Höganäs Chocolate arrangerar lyxiga chokladprovningar där du får fördjupa dig i den hundraåriga familjeplantagen, lära dig hur chokladen kommer till sin rätt med vin, kaffe och ost, och hitta dina egna favoriter bland de prisbelönta chokladsorterna.
Vinsafari med Vinkällan
Vinkällan, Nordens största sommelierskola, återvänder till Stockholm Food & Wine för att sprida sin kunskap. Vinsafari är en guidad vin-, ost- och chokladprovning på mässan där deltagarna besöker utvalda montrar. Utställarna presenterar sina produkter, medan lärarna guidar i hur man bedömer stil, kvalitet och enkla matmatchningar.
Vinprovningar med The Winehub
Alla vinprovningar förutom Vinsafari anordnas av The Winehub. Välj bland snabba provningar på 20 minuter och regelrätta, längre provningar inom olika områden, druvor och stilar.
Årets konditor
Som vanligt ska årets konditor utses under mässan. I år tävlar fem konditorer om titeln i tävlingen som i år har tema “moderna klassiker”. Delmomenten består av tårta, bakelse och petit four.

Pralin-SM
Pralin-SM är det officiella svenska mästerskapet för yrkesverksamma konditorer och professionella pralinhantverkare. I år arrangeras mästerskapet för fjärde gången och äger rum den 9 november.
Mack-SM
Kroppkakor på bröd, toskansk salami, skogssmaker och klassisk landgång i ny tappning – under mässan kommer fyra finalister att tävla med varsin macka för att ta hem titeln som svensk mästare i mackor. Vinnaren utses den 8 november.

Gå på mässan med rabatt
Sthlm Food & Wine arrangeras på Stockholmsmässan i Älvsjö den 7–9 november. Med koden Thatsup30 får du 30 % rabatt på entrén alla dagar. Här hittar du biljetter.