På Saddle & Sabre Saloon & Steakhouse serveras bland annat:
- Amerikanskt
- Kött
Denna verksamhet har rapporterats som permanent stängd.
Sedan 2002 bjuder Saddle & Sabre på ett klassiskt steakhouse i äkta saloon-stil på Tegnérgatan. Istället för stor franchisekedja hittar du här en personlig oas med genuin "southern hospitality"-värme, egenproducerat kött och en whiskeybar i världsklass.
Mycket har hänt sedan Saddle & Sabre slog upp portarna på Tegnérgatan 9 år 2002. Idag serveras egenproducerat kött från restaurangens gård i Södermanland, inte minst i form av chilin (gryta) som är en av klassikerna på den amerikanskt inspirerade menyn. Här tar man även tillvara på hela djuret enligt äkta nose to tail-tänk; efter den årliga slakten tillagas såväl kind, svans, tunga och mage som lever, testiklar, njure och hjärta.
Resten av köttet som du hittar på menyn kommer från US Beef från Nebraska och är hängmörat i 30 dagar samt vakuum-mörat minst lika länge. En annan av restaurangens specialiteter är bisonentrecoten som är magrare än boskapen men lika mört. Den som vill testa någon av de typiska rätterna bör inte heller missa cheeseburgaren med bacon, en klassiker som har hängt med lika länge som själva restaurangen.
Till maten serveras ett fast sortiment av amerikanskt fatöl utöver olika gästande ölsorter. Är du mer sugen på vin kan du räkna med en extra dos av USA. På vinlistan hittar du nämligen enbart amerikanska viner, framförallt från Kalifornien. I restaurangen hittar du dessutom en världsledande amerikansk Bourbon-bar som bland annat inkluderar tre egna whiskey-fat. Här kan du sippa på sexårig Jack Daniels Tennessee Whiskey, sjuårig Willet Bourbon Whiskey 119 och femårig Willet Rye Whiskey.
| Av | Snittbetyg | Antal |
|
Thatsup
|
3,0
|
7 |
Roligt ställe med cowboyinredning och barstolar som påminner om sadlar. Maten är god men inte spektakulär. Inredningen och stämningen gör det dock värt ett besök!
Saddle & Sabre är ett riktigt kul ställe med mycket charm och god mat. Jag har varit här två gånger och båda gångerna har jag tagit en entrecote. Bra kött och rätt stekt. På menyn kan man välja 250g, 350g, osv... upp till 1050g. Sen stå...
Besöket på Saddle & Sabre tar än verkligen till den amerikanska södern. Gillar man stora portioner och kött i fokus kan jag verkligen rekommendera ett besök på den amerikanska restaurangen.
Avslappnat och med bra meny. Helgjutet koncept och helt ok mat. Kanske inget för den romantiska middagen, men absolut med en eller flera kompisar.
| Av | Snittbetyg | Antal |
|
Thatsup
|
3,0
|
7 |
Representerar du Saddle & Sabre Saloon & Steakhouse?
Gör anspråk på den för att lättare kunna uppdatera viktig information.
På Saddle & Sabre Saloon & Steakhouse serveras bland annat:
Vi har klassificerat Saddle & Sabre som:
Saddle & Sabre Saloon & Steakhouse ligger i prisklassen Mellanklass ($$$).
Ja, Saddle & Sabre har lunchserveringar.
Saddle & Sabre Saloon & Steakhouse ligger på Tegnérgatan 9, City, Vasastan. I närheten ligger Rådmansgatan, Stockholm. Närmsta tunnelbana är Rådmansgatan (ca 250m).