Foto: Mikkeller Foto: Mikkeller

Mikkeller återvänder till Moriskans Trädgård i sommar

Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup Emmi Anderberg, Redaktionschef, Thatsup
Emmi Anderberg

Fredagen den 16 maj är det dags för Mikkeller att dra igång den åttonde säsongen i Moriskans Trädgård. Här kan både malmöiter och besökare trilla in för kyld dryck och goda burgare.

Även i sommar kommer Mikkeller servera kvalitetsöl på tapp i Malmö, med såväl klassiska Mikkeller som specialbrygder och gästande bryggerier, såväl från närområdet som längre bort. Den 16 maj klockan 15 slår man upp dörrarna och det är fritt fram att glida in.

“Moriskan är en sådan cool plats och vi har teamat ihop oss med grymma människor, så vi är glada att kunna öppna ännu ett år”, säger Mikkel Bjergsø, VD och grundare av Mikkeller, som även dyker upp på premiären.

Foto: Mikkeller

För alla cocktailentusiaster är det även goda nyheter att Kupolen återvänder i år. Här kan man dricka både klassiska och mer experimentella drinkar, för den som känner sig lite äventyrlig. Grillmenyn bjuder på klassiska burgare, bringa som rökts i Texas-stil i 16 timmar samt alternativ för veganer, vegetarianer och barn.

Mikkeller Moriskans Trädgård håller öppet varje dag, från klockan 15 måndag till torsdag och från klockan 12 fredag till söndag.

Tipsa oss

Tycker du att vi har missat något i artikeln?

Vi på Thatsup har lång erfarenhet av att guida våra läsare till stans guldkorn. Sedan 2008 har våra redaktörer skrivit initierade guider till bland annat restauranger, barer, caféer, hotell och frisörer. Våra guider består av handplockade tips baserade på vår lokalkännedom och de uppdateras bland annat med hjälp av vår fokusgrupp där vi gemensamt diskuterar urval och innehåll. Vi arbetar ständigt med att inspirera och ge dig bästa möjliga upplevelse, var du än är och vad du än letar efter.