På Melanders Butik & Brasserie några steg från Vasaparken kan man handla med sig fisk, skaldjur och delikatesser direkt från disken, äta lunch och middag eller mötas upp över ett glas i ostronbaren. Ett riktigt pit-stop för fisk- och skaldjursälskare.
Melanders öppnade sin första butik 1961 och finns idag på en rad olika adresser i Stockholm. Den gemensamma nämnaren är fokus på bra råvaror och gedigen kunskap; i butikerna kan man få tips om allt från fonder till hur man filear fisk. En av filialerna huserar på Dalagatan och erbjuder både butik och restaurang med fisk- och skaldjursfokus. Här kan man handla med sig allt från ostron till ostar, bröd och färdigrätter över disk eller slå sig ner för att äta i fransk brasseriemiljö. I hyllorna samsas även mängder av delikatesser.
På menyn hittas klassiska fiskrätter som fiskgryta, toast skagen och platå, men också köttbullar med typiska tillbehör. Till lunch serveras traditionella husmansrätter i stil med isterband, wallenbergare och blodpudding vid sidan om fisk, kött och vegetariskt alternativ. För den som är sugen på ett glas och en mindre matbit förvandlas delikatessdisken till skaldjurs- och ostronbar på kvällarna, och här arrangeras även AW på fredagar med nya events varje vecka.
Se även Melanders Östermalms Saluhall, Melanders Söderhallarna, Melanders Alvik, Melanders Saluhall Täby Centrum, Melanders Vaxholm, Tysta Mari